Het ziet er naar uit dat nog de rest van dit schooljaar heel wat les zal moeten gegeven worden online. Gelijke kansen creëren in het onderwijs lijkt ons een zeer belangrijk punt om te vermijden dat sommige kinderen leerachterstand oplopen en daardoor later minder kansen krijgen in de maatschappij.
De voorbije weken hebben wij diverse signalen ontvangen, zowel van leerkrachten als van directies, dat er in Sint-Niklaas nog steeds heel wat (kansarme) scholieren zijn die niet over een laptop beschikken om thuis onderwijs te volgen. We zijn hier zelf mee aan de slag gegaan en hebben ondertussen al een 50-tal laptops, tablets en computers ingezameld die we eerst aan de VTS 3 en later aan de scholen Da Vinci hebben overhandigd. De directies en de verantwoordelijken voor de meest betrokken afdelingen reageerden erg enthousiast.
In de eerste golf heeft het stadsbestuur een budget van 25.000 euro om laptops te voorzien voor scholen. Ook de stichting Georges Smet heeft 25.000 euro geschonken.
Maar blijkbaar zijn alle problemen nog niet van de baan. Heel wat scholen hadden laptops besteld via het voorstel van minister Weyts, maar toen bleek dat de kosten van hun ICT-budget zou afgetrokken worden, hebben heel wat scholen die bestelling verminderd of ingetrokken. Want zeker in corona-tijden kunnen de scholen moeilijk besparen op hun ICT-budget.
Daarom zouden wij voorstellen dat het stadsbestuur opnieuw de recente noden in kaart zou brengen en een gelijkaardige inspanning zou doen, zodat alle kinderen mee zijn en gelijke kansen krijgen in het onderwijs in deze coronacrisis. Kunnen jullie opnieuw alle scholen contacteren en jullie engageren dat elke leerling uit het secundair die schoolgaat in Sint-Niklaas over een laptop kan beschikken? De toekomst van de jongeren is te belangrijk en leerachterstand oplopen vanwege mindere financiële slagkracht van de ouders is geen optie.