De cijfers wat betreft de corona besmettingen, de ziekenhuisopnames en het aantal dodelijke slachtoffers, neemt de laatste tijd weer fors toe. Het zorgt ervoor dat mensen weer erg ongerust zijn. Dit roept vragen op in verband met de veiligheidsvoorschriften en de maatregelen terzake.
Heel wat mensen signaleren mij dat mensen, vaak scholieren, op de piekuurbussen als sardienen in een doosje samen zitten en geen afstand kunnen houden. Dit is natuurlijk erg bevorderlijk voor virusverspreiding, dus absoluut niet wenselijk. Kan de voorzitter van de Vervoerregio niet aandringen bij de Lijn om meer bussen in te zetten op drukke tijden en drukke lijnen, zodat overvolle bussen kunnen vermeden worden?
Op dit ogenblik is er nog altijd bezoek mogelijk in de WZC’s van Zorgpunt. Maar er zijn al heel wat besmettingen in andere WZC’s in andere steden. Het is een moeilijk evenwicht tussen de veiligheid van de bewoners en het garanderen van het bezoekrecht. Zeker nu de druk op het personeel zo groot is. Is er al uitval van personeelsleden in de WZC’s van het Zorgpunt? Is er voldoende extra personeel, via mobiele teams of andere ondersteuning, om in geval van het uitvallen van personeel toch de dienstverlening te kunnen voorzien en een minimum aan bezoek te kunnen organiseren? Hoe gaat het Zorgpunt de situatie aanpakken als er opnieuw besmettingen zouden zijn? Gaat het bezoek dan integraal verboden worden of niet? Is er een plan om toch een minimum aan bezoek toe te staan? Eén van de belangrijkste conclusies van de corona-commissie van het Vlaams Parlement was dat in elk geval de bewoners in de rusthuizen niet in complete isolatie mogen geplaatst worden. Mensen sterven niet alleen aan COVID-19. Sommigen sterven aan vereenzaming.
Het is duidelijk dat we met de huidige communicatie via kranten, tv en dergelijke niet iedereen bereiken. Het is nodig om via moderne communicatiekanalen mensen die deze media niet volgen aan te spreken en te overtuigen. In sommige gemeenten in het Brusselse heeft men bijvoorbeeld “witte hesjes” ingevoerd. Dat zijn jongeren die in hun midden andere jongeren proberen te overtuigen om zich strikt aan de maatregelen te houden. Wordt zoiets ook hier overwogen? Zijn er plannen om influencers of bepaalde sleutelfiguren in moeilijk bereikbare groepen in te schakelen voor de sensibilisering? Want sensibilisering blijft toch een belangrijk element om de pandemie te overwinnen.
In ons land varen we nog altijd blind. Op dit ogenblik zijn er in ons land nog steeds geen duidelijke cijfers over waar de meeste besmettingen zich voordoen. Die cijfers zijn er wel in bijvoorbeeld Duitsland en Frankrijk. Daardoor vaart men blind door deze storm en neemt men algemene maatregelen waarvan de effectiviteit niet altijd zeker is. In sommige steden is er lokale contacttracing opgezet in combinatie met bronopsporing. De reportage op Terzake (8 oktober 2020)[1] schetste een beeld van de aanpak in Kortrijk, waardoor heel wat clusters van besmettingen zijn kunnen uitgeroeid worden. Professor De Maeseneer, professor huisartsengeneeskunde, gaf ook aan hoe dit nu ook in Gent wordt aangepakt.
Japan bedwong twee coronagolven door vroeg in te zetten op bronopsporing. “We gaan op zoek naar gemeenschappelijke kenmerken tussen gevallen”, zegt viroloog Hitoshi Oshitani, een van dé architecten van het Japanse beleid. (NB 8 oktober 2020[2])
Uit een berekening van de London School of Hygiene & Tropical Medicine, blijkt dat de combinatie van bron- en contacttracing twee tot drie keer doeltreffender is dan klassieke contactopsporing alleen.(DS 8 oktober 2020[3]).
Wij vragen ons dan ook af waarom we dit niet opzetten in Sint-Niklaas? Ik heb dit eerder al aangekaart en toen werd het argument gegeven dat we geen dubbel werk willen doen. Wel, in Kortrijk doen ze geen dubbel werk. Daar hebben ze in de voorbije tien weken ervaring opgedaan, kennen ze de lokale situatie veel beter en behalen ze betere resultaten met het opsporen van de bronbesmetting. Lokale artsen werken samen met de sociale dienst en met vrijwilligers om mensen te bellen en clusters op te sporen. Minister Beke heeft trouwens recent besloten om dergelijke initiatieven te subsidiëren. Waarom nemen wij geen contact op met de collega, schepen van sociale zaken van Kortrijk? Waarom nodigen we professor De Maeseneer niet uit om zijn project toe te lichten? Volgens hem is het ook belangrijk om de eerstelijnsgezondheidszorg te ondersteunen want daar waar deze goed werkt, boek je betere resultaten.
Laat ons alle maatregelen nemen die ons verder kunnen helpen om doelgericht het virus te bedwingen en de gezondheid van onze bevolking maximaal te vrijwaren.
[1] https://www.vrt.be/vrtnws/nl/2020/10/08/bronopsporing-terzake/
[2] https://www.nieuwsblad.be/cnt/dmf20201008_93977563
[3] https://www.standaard.be/cnt/dmf20201007_97677751